Motocikls – visērtākais, vienkāršākais, ātrākais un praktiskākais pārvietošanās līdzeklis, īpaši pilsētā ar biežajiem sastrēgumiem. Tas izpalīdz, kad nepieciešams pēkšņi nonākt citā pilsētas daļā un kļūst neaizvietojams, kad ātri jānokļūst mājās, neskatoties uz sastrēgumiem. Lai braukšana uz divu riteņu drauga būtu droša un legāla, no sākuma jāiziet apmācība un jāiegūst motocikla tiesības, kā arī jāgūst sākuma pieredze šāda transporta līdzekļa vadīšanā. To izdarīt nav grūti, ja iziesiet instruktāžu un saņemsiet praktiskās vadīšanas prasmes motoskolā Xmoto Pro.
Vai ir sarežģīti iegūt motocikla tiesības? Un mopēda tiesības?
Ja Jūs nopietni gribat iekarot autoceļus ar divu riteņu draugu un esat tikpat neatlaidīgi, cik uzcītīgi, iegūt motocikla tiesības nebūs grūti. Apgūt braukšanas prasmes uz motocikla relatīvi nav grūti, taču jāņem vērā, starpība starp motociklu un divriteni nav tikai motora esamībā vai neesamībā, bet arī pārvietošanās līdzekļa svarā, jaudā, braukšanas ātrumā, attiecīgi – inerces spēkos pagriezienos un bremzējot. Viss, kas nepieciešams praktiskā eksāmena nokārtošanai – korekti izmantot praktiskajās nodarbībās iegūtās zināšanas un prasmes, pareizi izvēlēties ekipējumu, ievērot visus ceļu satiksmes noteikumus. Mūsu dienās var sastapt daudzus cilvēkus, kuri sākumā mācījās braukt uz motocikla tipa transporta neoficiāli, ar draugiem pagalmā, un tiem jau ir braukšanas prasmes; tomēr, jāņem vērā, pašmācības nodarbības ļoti atšķirās no praktiskās nepieciešamības uz ceļa – braukšana pilsētā ir daudz grūtāka un droši vien oficiālajās apmācības stundās nāksies mainīt ieradumus. Šādos gadījumos rekomendē izmantot dažas oficiālās praktiskās nodarbības, un ne jau tāpat vien: profesionāls instruktors norādīs uz kļūdām un parādīs pareizos darbības principus un paņēmienus, kā arī tos momentus, kur var rasties problēmas gan eksāmenā, gan uz ceļa, pie kurām būs jāpiestrādā. Ja Jūs esat pārliecināti par sevi un arī labi zināt teorētisko daļu, parasti problēmu ar eksāmena nokārtošanu nav.
Ir dažas likumsakarības: braukšana ar motociklu tomēr kardināli atšķirās no automašīnas vadīšanas un izsauc pilnīgi savādākas emocijas, tāpēc daudzus motocikla vadītājus uzskata par ekstrēmo izjūtu cienītājiem, taču tas tā nav – daudzi ātrie braucēji pat sasniedzot A kategorijas tiesību sasniegšanas vecumu, dodas saņemt mopēda tiesības, jo tā uzturēšana ir lētāka, bet spilgtos iespaidus no braukšanas uz šī transporta līdzekļa, var gūt arī braucot ar mazākiem ātrumiem. Katrs vadītājs izvēlās to, kas atbilst viņa interesēm, ideāliem un iespējām, un bieži vien par stilīgu un mūsdienīgu mopēdu un motorolleru īpašniecēm kļūst daiļā dzimuma pārstāves, jo parasti ar šādu transportu tomēr ir vieglāk braukt nekā ar pilnvērtīgu mototransportu, kur nepieciešama arī liela fiziskā piepūle. Kas savukārt tomēr nemazina motocikla burvību: galu galā automašīnas ir kļuvušas par ikdienu, bet lepoties, ka viņam ir motocikla tiesības un to māk vadīt, nevar kurš katrs. Tā ka tas ir pluss ne tikai no praktiskās puses, bet arī pievilcības un savdabīgas stipras gribas rādītājs. Kaut ko līdzīgu var teikt arī par jāšanu: cilvēks, kurš baidās no zirga, nenāks tam tuvumā un seglos nesēdīsies.
Mopēda tiesības ir labs pamats: ja sākāt apmācību un braukšanu ar to, pastāv varbūtība, ka gribēsies pārsēsties uz nopietnāku transporta līdzekli – braukšanas pieredze vairs nebūs no nulles, un tālākā apmācība būs vieglāka.
Apmācības īpatnības
Mopēda tiesības mūsu dienās ir pieejamas gan cenas ziņā, gan vecuma ierobežojuma ziņā – eksāmenu varēs nokārtot jau no 14 gadu vecuma. Motocikla tiesības drīkst saņemt tikai no 16 gadu vecuma, un tikai pēc apmācības un veiksmīgas pārbaudījumu nokārtošanas: testiem, eksāmeniem, praktiskās braukšanas prasmju demonstrēšanas. Praksi kārto instruktora klātbūtnē, bet testu – rakstiskā veidā vai ar datorprogrammas palīdzību. Motoskola Xmoto Pro nodrošina praktisko kursu trīs dienu laikā – kopumā 15 teorijas stundas
Motocikla vai mopēda vadīšana bez tiesībām nav iespējama. Ja Jūs apturēs pie šo transporta līdzekļu stūres bez atļaujošās licences, nāksies samaksāt diezgan iespaidīgu soda naudu. Īpašos gadījumos var tikt atsavināts arī transporta līdzeklis.
Kam gatavoties
Tā kā avārijas uz ceļiem bieži vien notiek vadītāju nepareizas darbības dēļ, bet mototransports, salīdzinājumā ar autotransportu ir daudz mobilāks, uzraugošās organizācijas izvirza nopietnas prasības tiem, kuri grib saņemt vadītāja apliecību. Tāpēc gatavoties eksāmenu pārbaudījumiem – gan teorētiskajiem, gan praktiskajiem – vajag īpaši uzmanīgi un rūpīgi. Testēšanas procesā speciālisti pievērsīs uzmanību šādiem momentiem:
- Vai Jūs labi pārzinat ceļu satiksmes noteikumus.
- Cik pareizi Jūs spējat vadīt transporta līdzekli, saglabāt līdzsvaru.
- Cik pārliecināti Jūs jūtaties pie stūres.
- Vai Jūs izmantojat atpakaļskata spoguli un signālgaismas.
- Vai dodat ceļu gājējiem.
- Vai ievērojat ātruma ierobežojumus.
Tāpat eksāmenā, lai iegūtu motocikla tiesības, ir jāizpilda 8 figūras, dažas no kurām parādīs Jūsu spējas manevrēt.